Onet.pl: “Urozmaicony trening to bieganie przez lata”

Jak wytrwać w biegowej pasji, gdy termometr pokazuje wysokie temperatury? Jak trenować, aby nie nabawić się kontuzji i cieszyć się sportową aktywnością przez długie lata? Zapytaliśmy o to trenera Kacpra Piecha, który udziela bezpłatnych porad w wirtualnym Centrum Biegowym ASICS.

Za nami naprawdę upalne lato. Czy do biegania w takich warunkach można się przyzwyczaić? Można zrobić coś, aby treningi w 30-stopniowym upale były bezpieczniejsze?
Okres wakacyjny to dość trudny czas dla biegaczy. Nie da się ukryć, że organizm męczy się dużo szybciej w wysokich temperaturach i często nawet zwykły trucht może być nie lada wyzwaniem. Muszę przyznać, że jako trener mam w tym okresie sporo pracy, bo pogoda potrafi szybko zweryfikować ambitny plan treningowy i trzeba reagować i wprowadzać pewne korekty, żeby nie przemęczyć organizmu. Jeśli chodzi o najprostszy sposób na walkę z upałami, to przede wszystkim warto ich unikać. Jeśli jest taka możliwość, to można przestawić się na trenowanie możliwie wczesne lub wieczorne. Nawet kilka stopni mniej spowoduje, że będzie można wykonać bardziej efektywny trening.

Co zrobić w przypadku, jeśli już musimy biegać w czasie upałów?
Warto wybrać zacienione miejsce np. las, gdzie nie dociera mocne słońce. Poza tym oczywiście trzeba zabierać na treningi wodę czy izotonik i regularnie się nawadniać. Tutaj rozwiązaniem może być mały plecaczek czy pas na biodra lub po prostu pozostawienie butelki w tylko nam znanym miejscu i zaplanowanie trasy tak, żeby w trakcie treningu zrobić właśnie w tym miejscu kilka przerw na nawodnienie. Picie najlepiej zabierać nawet na krótkie treningi typu 30 czy 40 minut, ponieważ przy wysokiej temperaturze naprawdę szybko można pozbawić organizm energii.

(Fot. P. Kucza)

Przeczytaj cały wywiad: