Bieganieuskrzydla.pl: Test butów do biegania po asfalcie

Ważnym atrybutem sportowców trenujących w mieście są odpowiednie buty. Takie, które dzięki swoim właściwościom przyczynią się do uzyskania w trakcie biegu komfortu, miękkości i szybkości. Liczy się także solidność konstrukcji, aby stawić czoła trudnemu przeciwnikowi, jakim jest asfalt. Na jaką markę postawić, aby otrzymać takie parametry? Jakie buty do biegania po asfalcie wybrać?

Na tym rynku nie ma nudy! Każdy, kto choć trochę śledzi rozwijające się technologie stosowane zarówno przy wytwarzaniu, jak i tkwiące wewnątrz butów do biegania, może jasno powiedzieć, że ten sektor zmienia się bardzo dynamicznie. Dwa razy do roku, czyli na kilka tygodni przed początkiem wiosny i później przed jesienią, producenci prezentują najnowsze rozwiązania, które mają wszystkim nam – sportowcom – zapewnić nową jakość w trakcie treningu. Wszystko to, co było i działało dobrze albo ewoluuje, albo zostaje zastąpione przez coś jeszcze doskonalszego (a przynajmniej taki przekaz płynie z folderów reklamowych). Nieustanne tempo zmian i rozwój, tak technologii, jak i materiałów, prowadzą do ciągłego rozszerzania oferty obuwia dedykowanego nie tylko samym biegaczom, ale każdemu, kto uprawia jakiś sport. Jak odnaleźć się na tak rozdmuchanym rynku, gdy interesują nas wyłącznie buty do biegania po asfalcie?

Wiele wątpliwości rozwiewają nawierzchnie, które występują pośród miejskiej zabudowy typu asfalt, chodnik czy kostka brukowa. Wszystkie są tak skonstruowane, aby łatwo się po nich chodziło, ale nie oznacza to, że równie wygodnie biega się po nich. Niestety, ich powierzchnie są gładkie, co powoduje, że po mocnym deszczu, robią się śliskie i łatwo stracić kontrolę podczas treningu. Ponadto, wymienione podłoża są na tyle twarde, że w minimalnym lub praktycznie zerowym stopniu amortyzują wstrząsy, więc powstające w momencie lądowania drgania znacznie osłabiają mięśnie, w efekcie czego szybciej dopada nas zmęczenie. Bieganie po twardych nawierzchniach może stać się przyjemniejsze, gdy zadbamy o odpowiednie obuwie. Buty do biegania po asfalcie powinny gwarantować trzy podstawowe czynniki – komfort, amortyzację i wytrzymałość na ścieranie.

Więcej na ten temat: