Egospodarka.pl: Coraz większe płatności bezgotówkowe

Pandemia zmieniła zwyczaje zakupowe polskich konsumentów. Zmianie uległa nie tylko zawartość naszych koszyków, ale również sposoby płacenia za zakupy. Z danych systemu M/platform wynika, że w małych sklepach płatności bezgotówkowe wzrosły w szczytowym okresie o blisko 40%. Obecnie widać już powrót do gotówki, ale podwyższony ciągle poziom transakcji bez jej użycia może wskazywać, że niektórzy z nas trwale zmienili swoje nawyki płatnicze.

Z analizy zrealizowanej przez Comp Platforma Usług S.A. – operatora cyfrowej platformy usług usprawniającej sprzedaż w małych, niezależnych sklepach wynika, że przed pandemią płatności bezgotówkowe dotyczyły jedynie co 4. z przeprowadzanych transakcji. To dość skromny wynik, zważywszy chociażby, że możliwość korzystania z kart płatniczych oferuje już 97% sklepów małoformatowych. Po pojawieniu się w Polsce koronawirusa, statystyki w tym zakresie uległy jednak znacznej zmianie.

Okazuje się bowiem, że wraz z przybieraniem pandemii na sile, popularność tej formy płatności zaczęła błyskawicznie rosnąć – tylko w pierwszym, kryzysowym tygodniu marca wzrost sięgnął aż 5 punktów procentowych.

(Fot. G. Lyko/Newspix.pl)

Więcej na ten temat: