Odetchnij od smogu! Szkolenie w salonie 4Faces

Wiele osób regularnie uprawia sport na świeżym powietrzu. Późną jesienią lub zimą aktywność na zewnątrz przychodzi z coraz większym trudem. Dużo poważniejszym wyzwaniem, bo dotyczącym zdrowia, jest jednak jakość powietrza. Smog, zwłaszcza w większych miastach, dotyczy każdego – zarówno ludzi uprawiających bieganie, jak i tych, którzy przemieszczają się do pracy, szkoły lub na zakupy. Bieganie zimą w masce to nie moda, ale przede wszystkim konieczność. Jak odpowiednio chronić się przed mrozem i smogiem? Ambasador marki Respro, Mateusz Jasiński będzie gościem specjalnym szkolenia, które odbędzie się w sobotę, 13 grudnia o godz. 11:00 w salonie 4Faces na terenie Galerii Północnej w Warszawie.

Świadomość na temat jakości powietrza w Polsce jest coraz większa, ale statystyki nie pozostawiają złudzeń. Według raportu WHO, przedstawiającego 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Unii Europejskiej, aż 33 znajduje się w naszym kraju. Negatywny wpływ na zdrowie mają przede wszystkim gazy, pył zawieszony PM10 oraz PM2.5 zawierający m.in. niebezpieczne związki siarki i azotu, metale ciężkie oraz amoniak, a także substancje chemiczne znajdujące się w powietrzu, które dostają się do płuc wraz z każdym oddechem. Kontakt ze szkodliwymi czynnikami przekłada się na wszelkiego rodzaju alergie, niewydolności oddechowe oraz nowotwory.

Słaba jakość powietrza nie musi jednak wcale wykluczać podejmowania aktywności fizycznej na zewnątrz. Należy mieć na uwadze, że podczas odpoczynku wdychamy od 400 do 500 ml powietrza, a w trakcie intensywnego biegania lub jazdy na rowerze ta ilość dochodzi nawet do 1,5 litra przy każdym wdechu.

Więcej na ten temat: