Poradnikrestauratora.com.pl: Długowieczna ryba

Nikogo nie trzeba przekonywać, że spożywanie ryb bardzo korzystnie wpływa na nasze zdrowie. Cenne mikroelementy, przyswajalne białko, nieoceniony potas czy fosfor czynią z nich niemal niezbędny składnik naszej codziennej diety. Smakosze, którzy podchodzą do potraw rybnych z pewnym dystansem, szczególnie ze względu na występujące w nich ości, również znajdą coś dla siebie. Nie jest to jednak zwykły produkt, a potrawa w przeszłości królująca na dworskich stołach.

Jesiotr, bo o nim mowa, kojarzy nam się głównie z kawiorem z jego ikry, ale rozkosz dla podniebienia stanowi także niezapomniany smak delikatnego mięsa bez choćby jednej ości. Jest on także bez wątpienia skarbnicą wartościowych aminokwasów, które są dla nas łatwo przyswajalne. Lizyna przyspiesza wchłanianie wapnia i sprzyja koncentracji, a leucyna sprzyja przyrostowi masy mięśniowej. Ponadto, ryba jest niezastąpionym dostawcą witaminy A. Jesiotr wzbudza emocje także ze względu na dostępność. Ten unikalny gatunek jest w Polsce na wyginięciu, co bezpośrednio dotyczy jesiotra bałtyckiego. Występuje jednak wiele innych ryb jesiotrowatych, a restytucja tego szlachetnego gatunku umożliwia także jego hodowanie w gospodarstwach rybackich. Największe krajowe łowiska znajdują się w okolicach Konina w woj. wielkopolskim. Dzięki takim inicjatywom, możemy doświadczać jego reaktywacji na naszych talerzach bez obaw, że wpływamy na jego wyginięcie.

Zastosowanie jesiotra
Charakterystyczną cechą mięsa z jesiotra jest jego delikatność oraz wyjątkowy smak, który nie traci na jakości zarówno w wydaniu pieczonym, jak i smażonym. Rybę można również grillować oraz marynować. Idealnie odnajduje się jako wiodący element w zupach rybnych, a w zakresie przyrządzania potrawy ogranicza nas tak naprawdę wyłącznie własna wyobraźnia.

Więcej na ten temat: