Rzeczpospolita: Tanie jaja z Ukrainy popsują polski rynek

Po słodyczach i zbożu, przyszła pora na kolejną tanią żywność z Ukrainy. Na dostawę jaj przez ukraińskiego giganta na rynek unijny wyraziła właśnie zgodę Komisja Europejska. Polscy eksporterzy są zaniepokojeni.

Już od końca lutego będzie mogła eksportować jaja na rynek unijny ukraińska grupa kapitałowa Avangardco – poinformowała Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz. Chodzi o jajka klasy A, czyli takie, jakie trafiają na półki sklepowe. Avangardco zapowiada, że pierwsze partie jaj dostarczy już w marcu. Zakład, który otrzymał zezwolenie, może wyprodukować rocznie nawet 1,6 mld jaj.

Import jaj z Ukrainy do Polski jest oczywiście pewnym zagrożeniem – mówi Rzeczpospolitej Barbara Woźniak, członek zarządu Ferm Woźniak, największego polskiego producenta jaj. Chodzi nie tylko o cenę, ale też unijne normy, których – zdaniem Woźniak, ukraińskie jaja nie spełniają. – Na cenę jaj w głównej mierze wpływają koszty produkcji, które na Ukrainie są zdecydowanie niższe. Dlatego nasza firma na polskim rynku stawia na budowę marki własnej – dodaje. Pod koniec ubiegłego roku do sklepów trafiły pierwsze jaja marki Zdrovo. – Właśnie dlatego uważamy, że nasze jaja obronią się jakością, na którą między innymi wpływ ma pasza z naszych własnych mieszalni pasz – dodaje.

Więcej na ten temat: