Chyba każdemu dziecku choć raz zdarzyło się nasiusiać w nocy do łóżka. Pojedyncze przypadki raczej nie są powodem do niepokoju. Ale według statystyk nawet co dziesiąty 7-latek cierpi na moczenie nocne. To przypadłość, której nie wolno bagatelizować – może być objawem wielu poważnych chorób.
Jakie są przyczyny moczenia nocnego?
Moczenie nocne to niekontrolowany wyciek moczu w trakcie snu. Problem dotyczy około 300 tys. osób w wieku od 5 do 18 lat. Dziecko, które ukończyło 5. rok życia, powinno produkować 80 proc. moczu w ciągu dnia, zaś pozostałe 20 proc. w nocy. Taki rozkład produkcji u dziecka, którego pęcherz rozwinięty jest prawidłowo, pozwala na przesypianie całej nocy. Dzieci, u których diagnozuje się moczenie nocne, często w czasie dnia i nocy produkują taką samą ilość moczu.
Zbyt mała objętość pęcherza moczowego może powodować, że w trakcie snu jego zawartość wylewa się. Inną przyczyną choroby może być trudność z wybudzeniem się w nocy ze względu na zbyt słaby sygnał z pęcherza. Powodem schorzenia może być także nadreaktywność wypieracza – pęcherz kurczy się i nie jest w stanie zgromadzić odpowiedniej ilości moczu w czasie, gdy dziecko śpi – wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Marcin Tkaczyk z Kliniki Pediatrii, Immunologii i Nefrologii, pediatra i nefrolog dziecięcy.
Więcej na ten temat: