Podobne w nazwie, odmienne w działaniu. Pasteryzacja chroni świeżość produktów, ale pozbawia je wielu walorów odżywczych i przyczynia się do degradacji środowiska. Mniej znana w Polsce paskalizacja sprawia, że produkt długo zachowuje i świeżość, i wartości odżywcze. Jest to też metoda znacznie bardziej przyjazna naturze i zapobiegająca marnowaniu żywności. – Kupując artykuły poddane paskalizacji, zdecydowanie zmniejszamy ryzyko, że się one zmarnują – mówi Agnieszka Rembisz, Business Development Director w HPP TradeBridge.
Blanka Dżugaj: Jedną z przyczyn marnowania żywności, a tym samym przyczyniania się do degradacji środowiska naturalnego, jest krótki czas przydatności produktów do spożycia. Z drugiej strony, środki przedłużające tę przydatność szkodzą zarówno ludziom, jak i samej naturze. Czy można wyjść z tego błędnego koła?
Agnieszka Rembisz, Business Development Director w HPP TradeBridge: Tak, jak najbardziej. Istnieje metoda utrwalania żywności nazywana HPP, która pozwala wydłużyć przydatność produktów do spożycia, bez użycia konserwantów.
Może Pani rozszyfrować ten skrót HPP?
To jest High Pressure Processing, czyli przetwarzanie wysokim ciśnieniem. Warunkiem utrwalenia tą metodą jest obecność wody w produkcie – artykuł musi być wilgotny. Np. w przypadku pieczywa ta metoda po prostu nie zadziała. Zasada działania jest prosta: produkty opakowane w swoje finalne opakowania wkłada się do dużych koszy, które następnie wjeżdżają do serca maszyny używanej w tej metodzie, czyli metalowej komory. Następnie komora wypełniana jest wodą, a silniki budują niezbędne ciśnienie – może ono sięgać nawet 6 tys. barów. W tym wysokim ciśnieniu produkty są przetrzymywane przez ok. 180 sekund, po czym woda jest zwalniana, a produkty wyjeżdżają z wnętrza maszyny. Wytwarzane przez wodę ciśnienie powoduje inaktywację bakterii i innych drobnoustrojów, w niektórych przypadkach nawet wirusów, a jednocześnie ma nieznaczny wpływ na witaminy i mikroelementy zawarte w produkcie. Dla porównania, pasteryzacja, czyli poddawanie artykułów działaniu wysokiej temperatury, niszczy witaminy.
Przeczytaj cały wywiad: