Rp.pl: Olsztyn odchodzi od węgla. Ciepło i prąd zapewnią odpady

15 stycznia 2025 roku to data symboliczna dla Olsztyna i całego regionu Warmii i Mazur. Tego dnia została oficjalnie otwarta Instalacja Termicznego Przekształcania Odpadów (ITPO), która nie tylko wyznacza nowe standardy w gospodarowaniu odpadami, ale także pozwala wykorzystać odzyskane ciepło na zabezpieczenie potrzeb energetycznych mieszkańców. Inwestycja realizowana w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP) jest wynikiem ścisłej współpracy Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej (MPEC) oraz spółki Dobra Energia dla Olsztyna.

Transformacja środowiskowa dzieje się na naszych oczach, a jej doskonałym przykładem jest Instalacja Termicznego Przekształcania Odpadów w Olsztynie. Nasza inwestycja funkcjonuje w symbiozie nie tylko ze stolicą Warmii i Mazur, ale również gminami naszego województwa, bowiem rozwiązuje problemy i wyzwania gospodarki odpadami komunalnymi. Realizacja tak zaawansowanej technologicznie i kosztownej inwestycji nie byłaby możliwa bez zaangażowania dotacji z funduszy unijnych oraz zastosowania modelu partnerstwa publiczno-prywatnego. Nie byłaby możliwa również, gdyby nie otwartość społeczności lokalnej na tę inicjatywę. To mieszkańcy zdecydowali o tym, że w Olsztynie powinna powstać instalacja termicznego przekształcania odpadów. Projekt ten już teraz jest postrzegany jako wzorcowy przykład zielonej transformacji, z której korzyści odczują zarówno mieszkańcy, jak i środowisko naturalne – podkreśla Konrad Nowak prezes MPEC Olsztyn.

ITPO to zaawansowany technologicznie obiekt, który w procesie termicznego przekształcania odpadów komunalnych, niezdatnych do recyklingu, generuje energię cieplną i elektryczną. Dzięki rocznej wydajności przetwarzania 100 tys. ton odpadów, enegia odzyskana w ITPO pozwoli na pokrycie około 35% zapotrzebowania Olsztyna na ciepło przy dodatkowej produkcji ponad 64 tys. MWh energii elektrycznej. Kluczowym efektem ekologicznym inwestycji jest wyeliminowanie składowania odpadów oraz ograniczenie emisji zanieczyszczeń, w tym: metanu składowiskowego, dwutlenku węgla, tlenków siarki, azotu czy pyłów. Instalacja oczyszczania spalin to najważniejszy element tej inwestycji oparty o najnowocześniejsze technologie. Instalacja w Olsztynie spełnić będzie bardziej restrykcyjne normy emisyjne, niż pozostałe, funkcjonujące tego typu instalacje w kraju. Praktyczna korzyść dla mieszkańców to czystsze powietrze, a także stabilizacja kosztów ciepła i gospodarki odpadami.

Więcej na ten temat: