Business Insider Polska: To będą drogie święta

Nieodłącznym elementem Wielkanocy są jajka. W tym roku są znacznie droższe niż w 2017. Cena jaj to historia jak z dreszczowca. Najpierw było trzęsienie ziemi, później napięcie zaczęło rosnąć, co odbiło się na naszych portfelach. Kluczowy był 2012 rok, kiedy przez decyzję UE jaja podrożały o kilkadziesiąt procent. Także w Polsce. A jak na to wszystko reagują producenci nabiału w Polsce?

Wartość tegorocznych produktów żywnościowych, zakupionych na święta będzie o 6 – 7 proc. wyższa niż przed rokiem. – To dość znacząca zmiana zarówno w ujęciu historycznym, jak i w porównaniu do wzrostów cen żywności ogółem, które prawdopodobnie nie przekroczą 3,5 proc. – wynika z analiz ekspertów Banku BGŻ BNP Paribas.

Droższe święta, znacznie droższe jaja
Według szacunków analityków banku za skomponowany przez nich koszyk, w którym znalazło się m.in. 30 sztuk jaj, trzy bochenki chleba, 8 kg mięsa i wędlin, kilogram twarogu, 3 kostki masła i 5 kg warzyw i owoców oraz dwa kilogramy cukru, polski konsument zapłaci w tym roku ok. 176 zł, czyli blisko o 11 zł więcej niż w marcu 2017 r.

(fot. Pixabay.com)

Więcej na ten temat: