Face&Look: Rewolucja w dietetyce. Komentarz 4Faces

Konsekwentnie poszukujemy rozwiązań, które sprawią, że będziemy dobrze czuć się we własnym ciele. Jednym z nich jest stosowanie diet odchudzających i wpływających korzystnie na urodę. Nie powinniśmy jednak być wobec nich bezkrytyczni.

Żyjemy w czasach, w których dążenie do osiągnięcia harmonii jest czymś naturalnym. Chcemy podążać za modnymi trendami również dotyczącymi zdrowego stylu życia. Często wyciskamy siódme poty na treningach, stosujemy innowacyjne „diety cud” oraz szukamy nowych superfoodsów, które rozwiążą nasze problemy dietetyczne. Wszystko po to, aby osiągnąć zamierzone cele, mieć ładną sylwetkę i dobrą kondycję, jak piękni ludzie na okładkach znanych magazynów. Warto jednak zastanowić się, czy restrykcje żywieniowe są odpowiednie dla każdego i czy warto podążać za dietetycznymi modami? A co jeśli najnowsze badania naukowe całkowicie zaprzeczają temu, czego uczono nas od tak wielu lat?

Dietetyka jest stosunkowo młodą nauką, mimo że już starożytni Grecy organizowali uczty, które były niezwykle istotnym aspektem ich życia. Badania nad wpływem spożywanego pokarmu na ludzki organizm zaczęto jednak prowadzić zaledwie ok. 100 lat temu. W tym czasie opublikowano wiele teorii, zaleceń, a także modeli żywieniowych, często bardzo sprzecznych. Większość z nas miała z pewnością do czynienia chociaż z jedną z modnych diet, czy to głodówka kopenhaska, dieta Kwaśniewskiego lub dieta Dukana. Autor ostatniej, którą zastosowały miliony osób na całym świecie, został oskarżony przez innego francuskiego dietetyka o to, że dieta opierająca się głównie na białkach jest szkodliwa dla organizmu człowieka i może powodować zagrożenie dla zdrowia. Dr Dukan sprawę przegrał… Zgodnie z zasadami dobrych praktyk tak eliminacyjne diety powinny być stosowane przede wszystkim z rozwagą, tylko i wyłącznie w oparciu o protokoły terapeutyczne, ponieważ nie są przeznaczone dla wszystkich. Może nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że niedobory tłuszczów, witamin i mikroskładników oraz brak podaży minimalnej ilości węglowodanów w diecie może skutkować ogólnym osłabieniem organizmu, pogorszoną pracą hormonów, problemami z koncentracją i myśleniem, pogorszeniem stanu włosów i paznokci, a w dłuższej perspektywie wpływać na pojawienie się chorób.

Więcej na ten temat: