Do gospodarki obiegu zamkniętego mogą nas zbliżyć ekologiczne innowacje i odpowiedzialne zarządzanie odpadami. Przy brakach skutecznej legislacji nie ma szans na realną zmianę bez odpowiedzialnego podejścia biznesu i samych konsumentów.
Stworzeniem pierwszego w Polsce zamkniętego obiegu opakowań w połowie 2022 r. chwalił się InPost, który we współpracy z platformą e-handlową Modivo wdrożył produkcyjną wersję konceptu ekologicznych opakowań wielokrotnego użytku i systemu wtórnego obiegu opakowań dla e-sklepów. Wprowadzenie podobnej koncepcji zapowiedział też u nas niedawno duński SwipBox, który dzięki zastosowaniu specjalnych etykiet chce umożliwić sklepom internetowym i dostawcom usług logistycznych ponowne wykorzystanie opakowań w cyklu zamkniętym nawet do tysiąca razy.
Uruchamiamy nowy koncept, aby zmniejszyć ślad klimatyczny i wesprzeć swoich partnerów w spełnieniu unijnych regulacji zawartych w dyrektywie dotyczącej opakowań oraz odpadów opakowaniowych. Do końca 2025 roku co najmniej 65 proc. wszystkich odpadów z opakowań ma być poddanych recyklingowi – wskazuje Mark Yeoman, dyrektor ds. rozwoju handlowego w SwipBox. Jednocześnie naukowcy pod przewodnictwem Poznańskiego Instytutu Technologicznego opracowali właśnie prototyp inteligentnego opakowania wielokrotnego użytku E-Pack, które ma bezpiecznie przechowywać zamówione produkty oraz śledzić ich drogę od nadawcy do klienta i monitorować ich stan. Pozwalając na całkowite wyeliminowanie zarówno papierowych opakowań, jak i etykiet.
Więcej na ten temat: