Moczenie nocne (enureza) to problem zarówno dzieci, jak i ich rodziców. Niekontrolowane oddawanie moczu w nocy lub w ciągu dnia wywołuje u dziecka uczucie wstydu i poczucia winy. Z tego względu cała rodzina powinna wspierać dziecko i tłumaczyć, że moczenie nie jest jego winą. Choć enureza przechodzi zazwyczaj samoistnie, to proces ten może trwać nawet kilka lat. Dowiedz się, jakie są przyczyny moczenia nocnego u dzieci i jak można leczyć te zaburzenie.
Moczenie nocne, zwane enurezą, to mimowolne opróżnianie pęcherza moczowego w czasie snu. Szacuje się, że problem ten dotyczy ok. 15-20 proc. pięciolatków, 10 proc. siedmiolatków i 8 proc. dziewięciolatków. To skomplikowany problem, który może mieć poważny wpływ na zachowanie w przyszłości. Moczenie nocne wprawia bowiem w zakłopotanie, jest źródłem wstydu i prowadzi do obniżenia własnej wartości. Niezależnie od swojej przyczyny, mimowolne oddawanie moczu wywiera niekorzystny wpływ na rozwój psychiki dziecka.
Częstość moczenia nocnego zmniejsza się z wiekiem i u większości dzieci ustaje samoistnie, choć proces ten może trwać nawet kilka lat. U dzieci 6-letnich, u których moczenie nocne nie ustaje, zaleca się rozpoczęcie aktywnego leczenia.
Więcej na ten temat: