Example.pl: Rower, czyli sposób na życie

Samochody w korkach, motocykliści, a na chodnikach mnóstwo pieszych. Całość w tym tłumie uzupełniają rowerzyści, którzy próbują znaleźć miejsce dla siebie oraz swojego pojazdu. Jak powinni poradzić sobie w miejskiej dżungli? Przeczytaj kilka porad, jak bezpiecznie poruszać się na rowerze.

Jazda na rowerze może być wspaniałym sposobem na życie. Nie denerwujesz się korkami, dojeżdżasz na spotkania na czas i nie musisz szukać miejsca parkingowego. Rower przecież da się zostawić praktycznie wszędzie. Decydując się jednak na przejażdżkę po mieście, koniecznie warto przypomnieć sobie podstawowe zasady poruszania się w miejskiej dżungli. Bo oprócz rowerzystów, mamy samochody, motocykle, tłumy pieszych i coraz więcej hulajnóg, także tych elektrycznych. Podstawową zasadą jest to, by jeździć pewnie i przewidywalnie.

Sygnalizowanie manewrów
Jeśli po bardzo długiej przerwie masz zamiar wyjechać rowerem w miejski ruch, poćwicz koniecznie sygnalizowanie manewrów, a także oglądanie się za siebie, by upewnić się, czy nie zajedziesz komuś drogi. Samo sygnalizowanie chęci wykonania manewru nie zwalnia nas z obowiązku sprawdzenia, czy będzie to bezpieczne. Zgodnie z prawem, powinniśmy poinformować innych użytkowników drogi o tym, że mamy zamiar wykonać jakiś manewr (np. skręt w lewo), a nie sygnalizować go już w momencie jego wykonywania.

Więcej na ten temat: