SPORT.TVP.PL: Avalon EXTREME Racing Cup

Przed nami druga edycja Avalon EXTREME Racing Cup. Jest to jedyna w Polsce impreza motoryzacyjna, podczas której na torze spotykają się kierowcy sprawni oraz z niepełnosprawnością. Unikalna formuła rywalizacji i aż sześć prób sportowych. Zawody odbędą się 23 września (sobota) na Torze Łódź. – Pokazujemy, że łączy nas miłość do czterech kółek i ostrej rywalizacji na torze. Jest to znakomita okazja, aby wspólnie przeżywać sportowe emocje – mówi w rozmowie ze SPORT.TVP.PL kierowca rajdowy, Sebastian Luty.

– Pierwsza edycja imprezy odbyła się w maju. Gościem specjalnym był wówczas Krzysztof Hołowczyc. Skąd pomysł na tak nietypowe zawody motoryzacyjne?
Sebastian Luty, ambasador Avalon Extreme: Nasza inicjatywa, promuje sporty ekstremalne zarówno wśród osób sprawnych, jak i z niepełnosprawnością. Nikogo nie kategoryzujemy, nie tworzymy podziałów, wręcz przeciwnie, chcemy łączyć ze sobą całe środowisko motosportu bez względu na to, czy ktoś jest profesjonalnym kierowcą, czy amatorem, który szuka nowych wyzwań. Avalon EXTREME Racing Cup to jedyne zawody w kraju dla sprawnych i niepełnosprawnych zawodników. Pasja do sportu jest przecież jedna, tym bardziej że w motoryzacyjnym kalendarzu imprez nie ma niczego podobnego. Pierwsza edycja okazała się sporym sukcesem, dlatego idziemy za ciosem. Już w najbliższą sobotę, 23 września ponownie widzimy się na Torze Łódź.

– Jak będzie wyglądać formuła rywalizacji?
– Kierowcy będą mieli do przejechania aż sześć prób sportowych, czyli łącznie 25 km ścigania. Formuła zawodów zakłada starty indywidualne w dwóch kategoriach – ON (niepełnosprawni) oraz SPR (sprawni). Jak wspomniałem, każdy zawodnik odbędzie sześć prób asfaltowych z pomiarem czasu, po pięć okrążeń każda. Razem daje to 30 okrążeń. Kierowcy będą jeździć w pętli, po cztery samochody w jednym czasie na torze. Pula nagród wynosi 15 tys. zł., a impreza jest dofinansowana przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. W rywalizacji wystartują samochody cywilne oraz auta przygotowane do sportu. Próby sportowe rozpoczną się już o godz. 9:00. Fanów motoryzacji i ostrej jazdy już teraz serdecznie zapraszam.

Przeczytaj cały wywiad: