Rynek suplementów diety osiąga stabilne wzrosty, co świadczy o rosnącym zaufaniu konsumentów do tej kategorii produktów. Jak podaje IQVIA, już w 2022 roku światowy rynek osiągnął wartość 173 mld dolarów, natomiast europejski oszacowano na 30 mld dolarów. Z raportu PMR – „Rynek suplementów diety w Polsce 2022” – wynika natomiast, że wartość tego sektora w naszym kraju wyniosła 7,7 mld zł, a nominalna dynamika wzrostu osiągnęła około 14%.
Suplementy diety muszą spełniać ogólne wymagania dotyczące jakości i bezpieczeństwa stosowane do wszystkich środków spożywczych. Muszą być zarówno bezpieczne w użyciu, jak i zgodne z prawdą w odniesieniu do korzyści, które gwarantują. Branża nieustannie dąży do zapewnienia najwyższej jakości produktów, aby sprostać rosnącym oczekiwaniom konsumentów oraz realnie przyczyniać się do długotrwałego i pozytywnego wpływu diety na zdrowie. Suplementacja to również istotny czynnik ekonomiczny, oddalający perspektywę konieczności korzystania z publicznego sytemu ochrony zdrowia.
W sondażu firmy Olvit z 2022 roku ponad dwie trzecie badanych Polaków przyznało, że zażywa suplementy diety, a prawie połowa kupuje je przynajmniej raz w miesiącu. Na dużo szybszy niż w poprzednich latach wzrost sprzedaży wpłynęła wysoka inflacja, ale także rosnąca popularność suplementów.
Więcej na ten temat: