Regularna aktywność fizyczna wywołuje największe zmiany w obrębie mięśni. To one w głównej mierze odpowiadają za ruch. Mimo że przyzwyczajają się do danego wysiłku, to niemal za każdym razem po zakończonych ćwiczeniach dochodzi do mikrouszkodzeń włókien mięśniowych, które objawiają się jako znane wszystkim zakwasy. Jest to rodzaj bólu często ograniczający ruch i swoisty impuls do regeneracji oraz odbudowy mięśni.
Regeneracja potreningowa niesie za sobą wiele dobrego dla całego organizmu. To właśnie w trakcie odpoczynku mięśnie mogą wrócić do sprawności, co wiąże się przede wszystkim z redukcją bólu mięśniowego. To także ważny proces dla tkanek miękkich – zwiększa się wówczas ich elastyczność. Regeneracja i odpoczynek poprawiają także wyniki oraz osiągnięcia.
Innym aspektem, na który warto zwrócić uwagę, jest sen. Stanowi on nieodłączny element naszej egzystencji. Jest również podstawowym i kluczowym elementem regeneracji. Podczas snu organizm „naprawia” w mięśniach deficyty powstałe podczas treningu. Pełnowartościowy sen nie jest przerywany i trwa 6-8 godzin. Nie można również zapominać o samym odpoczynku. Dzięki niemu odbudowują się zasoby energetyczne w organizmie, które później przekładają się na energię.
Więcej na ten temat: